Podívejte se do budky
(klikni na obrázek kamery)

Username:rorys
Password: rorys

(v prohlížeči Explorer!)

POZOROVÁNÍ HNÍZDÍCÍCH PTÁKŮ

Dva roky jsme měli možnost pozorovat hnízdění špačka a rorýse. Letos koncem února jme vyčistili budku a umyli kameru, která je v budce nainstalovaná. Hned večer v budce nocoval špaček. Pak se celý březen nic nedělo. Prvního dubna jsem nahlédl do budky  a v ní jsem zastihl párek špačků v pilné práci. Stavěli si hnízdo. Takže opět budeme mít možnost sledovat hnízdění v přímém přenosu.

Duben 2019
 

28. února

1. dubna

1. dubna

     

3. dubna

3. dubna 4.dubna
     

Hnízdo je vybudováno a zkolaudováno.
Tak teď je třeba snést vajíčka a zasednout.

8. dubna

8. dubna

 
     

11. dubna

11. dubna 11. dubna
     

23. dubna 25. dubna -  dílo se podařilo. Vylíhlo se pět špačků 25. dubna
     
27. dubna 27. dubna 27. dubna
2. května 2. května 2. května
     

6. května 6. května

6. května

     
Budka je nám malá. Pobíháme po celé budce. Podařilo se nám ušpinit skleněný kryt kamery. Tak nás uvidíte trošku rozmazaně. Ale ne dlouho. Tento týden vylétneme z hnízda.
11. května 13. května - Špačci vylétli. Do budky se vrací odpočívat a nocovat. Nyní je řada na rorýsech. Než zahnízdí, musíme vyčistit kryt kamery. 11. května
     
     

 

Hnízdění špačka - druhý díl

 

V úterý 21. května jsem vyčistil kryt kamery. Při otevření budky vylétl špaček a v hnízdě byla čtyři vajíčka. Rorýsi mají smůlu. Squatter špaček byl rychlejší. Rorýsi sice o víkendu přiletěli, ale budou se muset spokojit s ostatními budkami. Tam ale nemáme kameru. Nevadí. Uvidíme druhý díl seriálu "Hnízdění špačka".

     
2. června (dnes vylíhlá mláďata) 2. června (odnesení mrtvého mláděte z hnízda) 5. června (krmení - věčný hlad)
     
9. června 9. června 9. června
     
13. června - zůstali jsme jen dva a přesto je nám hnízdo malé
     
19. června - brzy vyletíme
     
V pátek 21. června bylo hnízdo prázdné. Špačkům se opět povedlo zašpinit sklo kamery. Proto je tento snímek "rozmazaný". Při čištění budky musíme kameru vyčistit a současně uzavřít vletový otvor tak, aby se do budky nedostal špaček, ale rorýsi, kteří přilétají později a pro které je budka určená. Tak uvidíme, jak budeme za rok úspěšní.
     
 


Rorýsi

     
V pondělí 24. 6. se v budce objevili rorýsi. Uvidíme, zda stihnou zahnízdit.
     
7. července 16. července 21. července
     

Tak letos jsme hnízdění rorýsů nepozorovali. Ptáci v budce pouze přespávali. Byli k zastižení jen přes noc, přes den byla budka prázdná. Uvidíme příští rok. Musíme zabezpečit budku tak, aby se v ní neuhnízdili špačci, ale rorýsi, pro které je určena.