Podívejte se do budky
(klikni na obrázek kamery)

Username:rorys;
Password: rorys

 

POZOROVÁNÍ HNÍZDÍCÍCH PTÁKŮ

V loňském školním roce jsme do jedné rorýsí budky namontovali kameru. Těšili jsme se, že budeme pozorovat hnízdění rorýsů ON LINE.  Ale chyba lávky. Do budky se nastěhoval špaček, zahnízdil a vyvedl mladé. Vše jsme pozorovali v přímém přenosu. Budku jsme vyčistili a doufali, že rorýsi se do budky nastěhují koncem května. Ale špaček byl opět rychlejší. Jeho druhé hnízdění jsme však nemohli sledovat. Kamera se porouchala. Museli jsme ji demontovat a reklamovat. Novou kameru umístíme do budky zase na jaře.
Březen 2017
Využili jsme příznivého počasí a novou kameru jsme do budky nainstalovali již v polovině března. Vletový otvor jsme zaslepili tak, aby se do budky nedostali špačci. Rorýsi k nám přilétají poměrně pozdě - na konci dubna či začátkem května. Po jejich příletu jsme chtěli ucpávku odstranit. Ale situace z loňska se opakovala. Špaček – squater – ucpávku odstranil sám a zase se v budce zabydlel. A tak opět můžeme pozorovat hnízdění špačka v přímém přenose.

Klikni na obrázek a prohlédni si soubor fotografií.

Jak hnízdí rorýs - soubor fotografií

 

Jak hnízdil a vyvedl mladé špaček - soubor fotografií

 

     
 

Od pondělí 10. dubna samice sedí v hnízdě.

 

Každý den jsme nakoukli do budky. Protože bylo velmi chladné počasí, špaček hnízdo téměř neopouštěl. Zdálo se, že je hnízdo prázdné. Samici nebylo skoro vidět. Jen občas se načepýřila a pak zase zmizela v hnízdě.
Prvního května nás čekalo v budce překvapení. Samice krmila čtyři hladové krky. Špačci se vylíhli. Nyní čeká rodiče období náročného krmení. To bude nalétaných kilometrů.

 

V pondělí 1. května byla v hnízdě čtyři hladová holátka.

 
     

  Mladí špačci rostou jako z vody.  
Úterý 16. května Mladí špačci pobíhají po celé budce a roztahují křídla. Co nevidět hnízdo opustí.
Středa 17. května - hnízdo je opuštěné.
Zpět

 

 

Vítejte, rorýsi !

Budka zůstala neobydlená jen pár dní. V neděli 21. května se v budce objevili rorýsi. Přes den se v ní příliš nezdržují, ale pravidelně v ní nocují. Tak uvidíme, zda v budce zahnízdí a vyvedou mladé.

     

Samice seděla neustále na snůšce, sameček ji krmil a v budce nocoval. V pondělí 26. června jsem zaznamenal v hnízdě podivné pohyby. Potom bylo vidět  dva mrňavé rorýse. Do hnízda je špatně vidět. Vše se asi vylepší za pár dní - až povyrostou a začnou se více pohybovat.

30. června jsem nahlédl do hnízda. Oba malí rorýsi se vrtěli v hnízdě. Bylo na ně špatně vidět. V pátek 7. července jsem v hnízdě zastihnul samici. Do hnízda nebylo vidět. V neděli však bylo hnízdo  prázdné. V úterý 11. července jsem udělal poslední snímek prázdného hnízda bez rorýsů. Snad při podzimním čištění budky zjistíme, co se stalo s mladými rorýsy.

30. 6. 30. 6. 7. 7.

 
7. 7. 2017  

 

Zpět